Poniedziałek, 2018-09-24

Jesteś tu: » Strona główna » Historia przedszkola

książka

HISTORIA PRZEDSZKOLA

Publiczne Przedszkole w Luszowicach swoją działalność rozpoczęło 18 listopada 1974 roku. Stanowisko pierwszego dyrektora objęła pani Zofia Jarosz, piastowała je do 30 kwietnia roku1975. 2 maja jej obowiązki przejęła pani Mieczysława Kacała, kierowała ona placówką do końca sierpnia 2007 roku. Wiele lat zmagała się z różnymi kłopotami i trudnymi warunkami panującymi w przedszkolu, była jednocześnie dyrektorką i wychowawczynią. W tym czasie zajęcia prowadziły i opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Zofia Babiarz, Halina Kawa, Łucja Szulc, Teresa Gajda, Mieczysława Łuszcz (później Kacała) oraz pani mgr Helena Kruk. Pracuje ona do chwili obecnej – jest wychowawczynią starszej grupy. Przez wiele lat intendentką w przedszkolu była pani Zofia Kędzior. O Panu Bogu najmłodszym opowiadały i katechezę prowadziły Siostry Służebniczki Najświętszej Maryi Panny: Bronisława Faron, Alina Wójcik, Ewa Chrzanowska, Krystyna Góra, Małgorzata Cichoń, Stanisława Szewczyk, Lucyna Szlęzak, Ewa Czepizak, Teresa, Lucyna Bochenek. Obecnie cyzni to
     Przedszkole mieściło się w budynku dawnej „agronomówki”, wokół niego znajdował się niewielki plac zabaw ogrodzony żywopłotem. Na początku w placówce był tylko jeden oddział, potem dopiero utworzono drugi, ale ze względu na słabe warunki lokalowe i coraz większą ilość dzieci, przeniesiono go do Zespołu Szkół Publicznych w Luszowicach.
        Od 1 września 2007 roku przedszkolem zarządza i kieruje pani mgr Sabina Laskowska, w tym czasie wychowawstwo w pierwszym oddziale objęła również pani mgr Ewa Kwiecień. Placówka przyjmowała corocznie 50 dzieci, zapotrzebowanie było jednak znacznie większe, zaś budynek wymagał ciągłych remontów. Z tego względu, w 2009 roku, Władze Gminy Radgoszcz podjęły decyzję o budowie nowego przedszkola.(więcej na ten temat czytaj tutaj...) Od 1 września roku 2011 uruchomiono jeszcze jeden oddział i dodatkowo zatrudniono panie: mgr Izabelę Kazibut oraz mgr Annę Pikul. Od 20 marca 2012 roku, w związku z wyburzaniem starego budynku, przedszkole zostało przeniesione do ZSP w Luszowicach – zajęło trzy sale na II piętrze. We wrześniu 2012 roku do grona pedagogicznego dołączyła mgr Marta Rzeźnik zaś panie mgr Kazibut i Pikul wróciły do ZSP w Luszowicach.

Po długim oczekiwaniu w dniu 28 grudnia 2012 roku w obecności władz gminy, powiatu, województwa oraz Ks. Biskupa uroczyście otwarto nowy budynek Przedszkola Publicznego w Luszowicach. (więcej na ten temat czytaj tutaj...) Do budynku przeniesiono 2 oddziały, jeden pozostał w ZSP w Luszowicach. W roku 2013 utworzono kolejny oddział (unijny) prowadzony przez mgr Kingę Jeż, która dołączyła do grona pedagogicznego. W tym celu zaadaptowano jadalnię służącą za salę zabaw. Z powodu dużej ilości dzieci w roku 2014/15 powstało 4 oddziały przedszkolne . W roku 2015/16 funkcjonowały trzy oddziały. Utworzono oddział integracyjny, w którym funkcję nauczyciela wspomagającego pełniła pani mgr Magdalena Babiarz- Łojek oraz mgr Sabina Laskowska. Dodatkowo zatrudniono również panią mgr Justynę Ptak. W roku 2016/17 funkcjonowały cztery oddziały. Do grona pedagogicznego dołączyła pani mgr Agnieszka Minor ( zastępstwo za panią Ewę Kwiecień będącą na urlopie macierzyńskim ) oraz pani mgr Dorota Skrzek. W dniu 24 maja 2017r nadano naszemu przedszkolu sztandar (więcej na ten temat czytaj tutaj...). Rok szkolny 2017/18 zakończył się pożegnaniem Pani Dyrektor Sabiny Laskowskiej, która po 11 latach zaprzestała pełnienia funkcji dyrektora. ( więcej na ten temat czytaj tutaj...) 3 września 2018 r. funkcję dyrektora objęła Pani Mirela Kiełbasa.